Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

FESTIWAL TAŃCA

Dlaczego festiwal tańca

 

Festiwal Tańca zrodził się z pasji i zamiłowania do tańca oraz potrzeby dzielenia się radością i energią jaką on wyzwala.

 

Historia tańca jest tak długa jak długa jest historia ludzkości. Od tysięcy lat ludzie przekazywali swe opowieści w formie tańca, był on wyrazem emocji i uczuć , zarówno radosnych jak i smutnych.

Taniec zawdzięcza swe powstanie po części wierzeniom religijnym. Pierwotni ludzie tańczyli po to, by sprowadzić deszcz w czasie suszy, spowodować wzrost urodzaju, czy zapewnić pomyślność łowów, a wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę przed walką. Taniec był też wyznacznikiem tożsamości narodowej.

Obecnie taniec zaliczany jest do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne, jest formą hobby, pasji lub wyrażania emocji, a dla niektórych  jest nawet  pracą.

Od 2006 r. Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu organizuje Festiwal Tańca.

Zrodził się on z pasji i zamiłowania do tańca oraz potrzeby dzielenia się radością i energią jaką wyzwala.Pomysłodawczyniami i organizatorkami są Teresa Podgorska i Wioletta Waldkowska.

Ideą tego festiwalu,  jest promowanie pasji i zainteresowań uczniów, integracja środowiska, promowanie aktywnych form spędzania czasu, a także zwrócenie uwagi na znaczenie zainteresowań w planowaniu kariery zawodowej.

Chcemy pokazać bogactwo i różnorodność form tanecznych, którymi  można się pasjonować i ich uczyć, na przykładzie osób, które często  same zgłębiają techniki tańców i ich pochodzenie , oraz szyją samodzielnie tradycyjne stroje. Cieszymy się, że możemy podziwiać nie tylko popularne, dobrze znane tańce, ale również tańce   ludowe różnych krajów.

Mieliśmy okazję podziwiać  umiejętności setek tancerzy, wśród których byli: przedszkolaki, uczniowie naszej szkoły i innych wrocławskich szkół, studenci, tancerz niepełnosprawny na wózku,  nauczyciele z naszej szkoły, tancerze z różnych szkół tańca, formacji, zespołów tanecznych, Młodzieżowych Domów Kultury.

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl