Technik ekonomista

ZAKRES ZADAŃ DO REALIZACJI W RAMACH  PRAKTYKI ZAWODOWEJ W TECHNIKUM NR 13

Zawód: technik ekonomista(331403)

EKA.04 – Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej.

EKA.05 – Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.

Szkoła młodzieżowa. Praktyka zawodowa 7 godzin dziennie przez 20 dni roboczych (140 godzin) w II klasie i 7 godzin dziennie przez 20 dni roboczych(140 godzin) w klasie III. W sumie 280 godzin.

PRAKTYKA ZAWODOWA

Szczegółowe cele kształcenia

W wyniku procesu kształcenia uczeń (słuchacz) powinien umieć:

dostosować wygląd zewnętrzny i kulturę osobistą do sytuacji w miejscu pracy,

zastosować obowiązujące regulaminy i przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

• opracować schemat obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie,
  •
  • skontrolować, zadekretować i zaewidencjonować dokumenty księgowe,
  •
  • przeprowadzić proste analizy ekonomiczne i dokonać oceny procesów gospodarczych,
  •
  • przyjąć i wysłać korespondencję, zastosować instrukcję kancelaryjną,
  •  zarchiwizować dokumenty,
  •
  • dokonać analizy wyników badań marketingowych,
  •
  • posłużyć się sprzętem technicznym wykorzystywanym w jednostce organizacyjnej.

Materiał nauczania

1. 1.     Funkcjonowanie jednostki organizacyjnej

Zapoznanie się ze strukturą organizacyjną jednostki gospodarczej. Analizowanie zadań realizowanych w przedsiębiorstwie.

Analizowanie regulaminów wewnętrznych, zasad dyscypliny pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Organizowanie stanowiska pracy.

Charakteryzowanie obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie. Dokumentowanie i ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych.

Stosowanie aktów prawnych dotyczących dokumentowania zdarzeń gospodarczych. Interpretowanie sprawozdań finansowych.

Interpretowanie podstawowych wskaźników oceny działalności jednostki organizacyjnej.

2. Prace biurowe w jednostce organizacyjnej

Przyjmowanie i wysyłanie korespondencji.

Rejestrowanie i rozdzielanie korespondencji.

Obsługa interesantów.

Gromadzenie i przechowywanie dokumentacji.

Archiwizowanie dokumentacji jednostki organizacyjnej.

Stosowanie podstawowych przepisów kodeksu prawa: pracy, cywilnego, karnego.

Ustalanie hierarchii aktów normatywnych.

Wykorzystywanie programów użytkowych w pracy biurowej. Wykorzystywanie w pracy biurowej podstawowych środków technicznych: telefonu, faxu, kserokopiarki, niszczarki, dyktafonu.

Uwagi o realizacji:

Celem realizacji programu przedmiotu Praktyka zawodowa jest umożliwienie uczniom zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

Praktykę zawodową uczniowie powinni odbywać  w przedsiębiorstwach oraz instytucjach spełniających kryteria placówek szkoleniowych, typowych dla pracy technika ekonomisty.

Należy dostosowywać treści nauczania i metodykę pracy do poziomu wiadomości i umiejętności uczniów oraz specyfiki instytucji, w której uczeń odbywa praktykę.

Przed rozpoczęciem praktyki należy zapoznać uczniów ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawami i obowiązkami pracowników.

Program praktyki powinien być realizowany zgodnie z opracowanym harmonogramem.

Realizacja programu praktyki zawodowej powinna umożliwić doskonalenie umiejętności zawodowych zdobytych w procesie kształcenia.

Opiekun praktyk powinien:

• umożliwić odbycie praktyki w różnych komórkach organizacyjnych,
  • stworzyć możliwości wykonania zadań przewidzianych w programie praktyk,
  • nadzorować pracę uczniów.

Podczas realizacji programu praktyki zawodowej należy kształtować następujące postawy uczniów:

• uczciwość w pracy zawodowej,
  • odpowiedzialność i dyscyplinę,
  • aktywność i samodzielność w działaniu,
    • Uczeń powinien dokumentować przebieg praktyki w dzienniku praktyki zawodowej.
    • Zadania wykonane każdego dnia uczeń powinien opisać w dzienniczku praktyki. Zapisy powinny dotyczyć stanowiska pracy, zakresu wykonywanych czynności, godzin praktyki oraz wniosków i spostrzeżeń wynikających z analizy wykonywanych zadań zawodowych.
    •
    •  Praktyka jest zaliczana na podstawie ocen cząstkowych oraz opinii opiekuna praktyki.

Na zakończenie realizacji programu opiekun praktyk zawodowych powinien wpisać w dzienniczku praktyki opinię o pracy i postępach słuchacza oraz ocenę końcową.

Uwagi: Zakres zadań do realizacji w ramach praktyki zawodowej w Technikum nr 13 jest propozycją z naszej strony i nie ma obowiązku ze strony Jednostki przyjmującej realizacji wszystkich w/w punktów.

……………………………………………                                                                                                                                                         ................................................

działających w imieniu jednostki kierującej /                                                                                                                                                                                                              jednostki przyjmującej, pieczątka firmy /