Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Targi Edukcyjne w ZSE-A 2011/2012

Targi Edukacyjne w ZSE-A 2011

25 listopada 2011r. odbyły się w naszej szkole Targi Edukacyjne. To już po raz piąty wrocławskie uczelnie przyjęły zaproszenie aby spotkać się z uczniami, zaprezentować ofertę edukacyjną – kierunki studiów, specjalności, opowiedzieć jak wygląda życie studenckie na ich uczelni, wyjaśnić zasady rekrutacji, sposoby obliczania punktów rekrutacyjnych

Z programu targów skorzystali uczniowie wszystkich klas. Dla uczniów klas pierwszych był to rekonesans – często pierwsze spotkanie z uczelniami wyższymi. Dla uczniów klas drugich liceum profilowanego i trzecich technikum, było to spotkanie bardzo ważną okazją do zdobycia informacji potrzebnych do planowania dalszej ścieżki i przygotowania się do wyboru przedmiotów maturalnych. A uczniowie klas maturalnych mogli skorygować swoją wiedzę na temat studiów, utwierdzić się w swoich decyzjach, a czasami podjąć ostateczne decyzje.

 

W tym roku były obecne następujące uczelnie:

  • "Copernicus" Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
  • Dolnośląska Szkoła Wyższa
  • Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych „Asesor”
  • Kolegium Pracowników Służb Społecznych
  • Politechnika Wrocławska
  • Uniwersytet Przyrodniczy
  • Wyższa Szkoła Bankowa
  • Wyższa Szkoła Filologiczna
  • Wyższa Szkoła Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Wojsk Lądowych
  • Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”

Niestety, kilka uczelni nie przyjęło zaproszenia. Czasami powodem były inne, ważne zobowiązania, ale kilka uczelni nie było zainteresowanych udziałem w tego typu imprezie. Np. nie przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego i Wrocławskiego, a na ich obecność liczyło wielu uczniów naszej szkoły. Spotkało więc nas wielkie rozczarowanie.

Natomiast Ci którzy przybyli nie zawiedli nas. Ich stoiska były wyposażone w materiały promocyjne, gadżety, rzutniki multimedialne, dzięki którym  można było zobaczyć ciekawe prezentacje, a nawet słodycze :)

Najważniejsze jednak, że przybyły bardzo kompetentne osoby – byli to pracownicy działów promocji, marketingu lub rekrutacji, ale byli też studenci. Wszyscy w sposób bardzo ciekawy i z dużą życzliwością i cierpliwością wyjaśniali zawiłości funkcjonowania wyższych uczelni, rekrutacji i studiowania.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wyższej Szkoły Bankowej, ponieważ profil tej uczelni jest zgodny z profilem naszej szkoły, bierzemy udział w wielu programach oferowanych przez WSB,  wielu uczniów naszej szkoły od lat zasila grono studenckie tej uczelni i po podjęciu nauki dzieli się swoimi pozytywnymi opiniami o tej uczelni .

Również oferta Politechniki Wrocławskiej zaspokoiła ciekawość sporej grupy uczniów,
a szczególnie tych myślących o Zarządzaniu, Geodezji i geologii. Można było również uzyskać rzetelne wyjaśnienia na temat  Studium Kształcenia Podstawowego, ponieważ docierają czasami o nim różne dziwne informacje. A okazuje się, że jest to kierunek dla pracowitych, dla osób, które nie mogą zdecydować się jaki kierunek wybrać,  którym ewentualnie nie udało się zdać matury na odpowiednio wysokim poziomie. Jeżeli w ciągu pierwszego roku studiów zdobędą odpowiednio wysoką średnią ocen lub zaliczą określone przedmioty,  mają szansę dostać się na drugi rok wybranego kierunku. Jak powiedział pracownik uczelni tę szansę wykorzystuje tylko ok 30% studentów, którzy przyjmowani są na I rok SKP.

Duże zainteresowanie wzbudziła umundurowana para studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w towarzystwie pani z biura rekrutacji. Studenci Ci wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem w prezentowanie swojej uczelni, to oni wychodzili do uczniów i zachęcali do rozmowy. Wśród naszych dziewczyn ciekawość wzbudziła studentka studiów wojskowych, marząca o pracy w wojsku od dzieciństwa i realizuje tę swoją pasję. Niewielu uczniów wiedziało, że nasza wojskowa uczelnia ma ofertę również dla cywili i np. jest również na niej Wydział Nauk o Bezpieczeństwie, na którym można zdobyć nowoczesną wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne niezbędne na różnych stanowiskach w instytucjach resortu obrony narodowej, administracji państwowej, w zespołach reagowania kryzysowego administracji rządowej i samorządowej, w społecznych organizacjach ratowniczych, w służbach, inspekcjach i straży oraz firmach związanych z obronnością kraju.

Kierunki, które są w kręgu szczególnych zainteresowań uczniów naszej szkoły były reprezentowane przez:

  • Wyższą Szkołę Zarządzania „Edukacja – z bogatą ofertą kierunków począwszy od ekonomii i zarządzania przez dziennikarstwo, informatykę, politologię, stosunki międzynarodowe po filologię angielska i pedagogikę

 

  • Dolnośląską Wyższą Szkołę Służb Publicznych „Asesor” kształcącą pracowników służb publicznych (do pracy w administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli, administracji zespolonej, administracji wymiaru sprawiedliwości, służb cywilnych, policji, straży pożarnej, kadr menedżerskich placówek oświatowych, ochrony zdrowia, domów kultury, zespołów pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, organizacji pozarządowych i innych.)
  • Dolnośląską Szkołę Wyższą – ze specjalnościami pedagogicznymi takimi jak: nauki o rodzinie, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, resocjalizacja, pedagogika opiekuńcza z promocją zdrowiapedagogika rodzinna,  poradnictwo zawodowe i edukacyjne, ale też oferującą specjalność przyszłości: geoinformatykę.
  • Uniwersytet Przyrodniczy kojarzący się głównie z Biologią, Zootechniką i Weterynarią a posiadający również inne interesujące i zapewniające w przyszłości ciekawą pracę kierunki: Ekonomia, Biotechnologia, Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, Architektura Krajobrazu, Budownictwo, Geodezja I Kartografia, Gospodarka Przestrzenna, Inżynieria Środowiska i oczywiście te które najbardziej

 

Uczniowie, którzy planują zmienić branżę ciekawą ofertę przedstawiły:

  • Kolegium Pracowników Służb Społecznych kształcące pracowników socjalnych, do pracy w wielu instytucjach,
  • "Copernicus" Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania  - oferująca informatykę i fizjoterapię,
  • Wyższa Szkoła Filologiczna kształcąca nowoczesnych filologów kilku popularnych języków obcych,
  • Wyższa Szkoła Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania, która zaprezentowała bardzo ciekawą i nietypową ofertę „Restauracja dzieł rzemiosła artystycznego”,  „Jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych”.

Podsumowując, należy stwierdzić, że Targi spełniły swoje zadanie.

Teresa Podgórska

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl