Święto biblioteki szkolnej z niepodległą w tle

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece ZSEA odbył się interdyscyplinarny konkurs

„Biblioteka szkolna z niepodległą w tle″

Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Zaprosiliśmy do udziału w konkursie 3-osobowe drużyny z klas I, II i III.

Zadania, które zostały przygotowane, nawiązywały swoją tematyką do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i obejmowały różne dziedziny wiedzy (historię, literaturę, językoznawstwo, malarstwo, muzykę).

1. Pierwszym zadaniem dla konkursowiczów był quiz multimedialny dotyczący wydarzeń historycznych pamiętnego roku 1918.
  2. Następnie uczniowie wysłuchali 5 polskich szlagierów z lat międzywojennych i musieli podać tytuły tych piosenek.
  3. Kolejnym zadaniem było wyszukanie w księgozbiorze biblioteki i podanie tytułów książek wybranego autora z dwudziestolecia międzywojennego.
  4. Drużyny otrzymały także wydrukowany obraz polskiego malarza tej epoki i zestaw albumów malarstwa polskiego — ich zadaniem było podanie autora i tytułu tego dzieła.
  5. Następnie młodzież musiała odgadnąć i przyporządkować słowa archaiczne, obecnie już zapomniane, ale używane w polszczyźnie lat międzywojennych.
  6. Ostatnie zadanie nawiązywało do akcji Narodowego Czytania 2018, czyli do „Przedwiośnia″ Stefana Żeromskiego. Uczniowie otrzymali fragment lektury, nożyczki i klej i z tekstu Żeromskiego musieli utworzyć swoją własną, autorską wypowiedź. Efekty tej twórczości zostały w formie wystawy zaprezentowane w bibliotece.

Zwycięzcy konkursu:

1 miejsce klasa 2 ct

2 miejsce ex aequo klasa 1 at i 2 bt

3 miejsce ex aequo klasa 1 ct i 3 bt.

Nagrodą w konkursie było wspólne wyjście do kina na film „Kamerdyner″, również nawiązujący do okresu, kiedy Polska po 123 latach odzyskała niepodległość.