Październik miesiącem bibliotek szkolnych

Październik został ustanowiony Międzynarodowym Świętem Bibliotek Szkolnych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się różne działania mające na celu zachęcenie uczniów do korzystania z bibliotek.

6 i 8 października 2014 r. klasa II bt udała się na wycieczkę do

Zakladu Narodowego im. Ossolińskich

- zasłużonego dla polskiej nauki i kultury Instytutu, który składa się z biblioteki, wydawnictwa i muzeum.

Ossolineum, które ufundował dla Polaków w 1817 r. Józef Maksymilian Ossoliński, zostało otwarte w 1827 r. we Lwowie, a po wojnie w 1947 r. zbiory ZNiO przeniesiono do Wrocławia.

Uczniowie klasy II bt poznali historię ZNiO oraz zwiedzili siedzibę Biblioteki Ossolineum - dawny klasztor krzyżowców z czerwoną gwiazdą

Wzięli także udział w zajęciach edukacyjnych:

Barokowe rebusy w klasztornej jadalni

- ossolińskim refektarzu, w którym dokonano rewelacyjnego odkrycia.

Podczas prac konserwatorskich spod warstwy tynku wyłoniły się malowidła sprzed 300 lat!

Co przedstawiają te barokowe freski?

Czy uda nam się zrozumieć język symboli i rozwikłać barokowe rebusy?

Takie właśnie zadanie czekało na nas w Ossolineum.

30 października 2014 r. w bibliotece szkolnej odbył się

konkurs multimedialny „Ludzie pióra”

Do udziału w konkursie zostali zaproszeniu uczniowie klas III.

Zgłosiły się 3 drużyny:

• z kl. 3 at Klaudia Król i Marita Cudek
  • z kl. 3 ct Marta Kurek i Karolina Wilczyńska
  • z kl. 3 et Gerard Tkaczyk i Grzegorz Haber.

Zadaniem uczestników było wskazanie autorów znanych cytatów i powiedzeń z literatury pięknej.

Zwyciężyła drużyna dziewcząt z klasy 3 at

13 listopada 2014 r. klasa I ct wybrała się na wycieczkę do

Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Celem tej wycieczki było

poznanie nowoczesnej multimedialnej biblioteki naukowej.

Uczniowie udali się na wycieczkę po gmachu tej nowoczesnej instytucji. Zwiedzili Wypożyczalnię oraz Strefę Wolnego Dostępu, gdzie do dyspozycji czytelników jest ponad 200 tys. woluminów ułożonych tematycznie książek i czasopism, 290 miejsc do pracy naukowej, 21 kabin pracy indywidualnej i grupowej, 60 komputerów, skanery, sprzęt dla osób niepełnosprawnych oraz automaty do samodzielnego wypożyczania i zwrotów.

zobacz galerię zdjęć i relację