Życie z białą laską

Spotkanie w ramach projektu „Życie z białą laską”

Wg różnych źródeł w Polsce jest ok. 5 mln osób niepełnosprawnych, w tym z uszkodzeniem wzroku ponad 500 tysięcy.

Bardzo rzadko spotykamy osoby niewidome w przestrzeni miejskiej, w miejscach, gdzie się dzieje coś ciekawego, jeszcze rzadziej w plenerze. Współżyjemy ze sobą, ale mało o sobie wiemy. Jak funkcjonuje osoba niewidoma, czy korzysta, jak korzysta z dobrodziejstw postępu technicznego lub w jaki sposób funkcjonuje w społeczeństwie.

Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedzi uczniowie, którzy

18 listopada 2013 r. spotkali się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu.

W grupie tej byli:

• uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących z ul. Kamiennogórskiej wraz z opiekunami.

• uczniowie Zasadniczych Szkół Zawodowych uczący się w zawodach

- Kucharz

- Mechanik – monter maszyn i urządzeń

- Rękodzielnik wyrobów włókienniczych

• uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu z ul. Orląt Lwowskich z panią Dorotą Radłowską,

• gospodarze spotkania - uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli przedstawiciele Fundacji Szansa Dla Niewidomych: pani Katarzyna Kowalska i pan Piotr Kijanowicz.

Inspiracją do tego spotkania były filmy z audiodeskrypcją, więc gośćmi specjalnymi byli pracownicy Studia Filmowego w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych wBedoniu: pani Elżbieta Trzonek oraz panowie Tomasz Ogrodowczyk, Michał OgrodowczykSławomir Skupiński.

Uczestnicy tego spotkania wspólnie wzięli udział w projekcji jednego z filmów z audiodeskrypcją wyprodukowanego w studio w Bedoniu  „Dzika przyroda w sercu Europy”.

Film oglądany był bez obrazu, tylko z dźwiękiem. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni dodatkowo o zamknięcie oczu, aby nie rozpraszać się i dać szansę zmysłowi słuchu i wyobraźni.

Poznawanie rzeczywistości i zjawisk przez osoby niewidome odbywa się dzięki kompensacji, czyli zjawisku polegającemu na zastępowaniu uszkodzonych zmysłów innymi, sprawnie funkcjonującymi, głównie słuchem i dotykiem. Grupa pracowników z ORWLP w Bedoniu od pewnego czasu przybliża osobom niewidomym przyrodę, m.in. poprzez przygotowanie filmów z audiodeskrypcją.

Po projekcji uczestnicy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi wrażeniami z filmu i mieli okazję porozmawiać z twórcami tego filmu. Następnie odbyła się rozmowa na inne tematy. Pozwoliła ona uświadomić widzącym, że ich koledzy są takimi sami młodymi ludźmi jak oni – mają marzenia, lubią się ładnie ubierać, są wrażliwi, uprawiają sport, oglądają telewizję, grają na komputerze, spotykają się ze znajomymi - najczęściej spędzają czas w swoim gronie lub z rodziną. Ci, którzy mają „tylko” dużą wadę wzroku i jeszcze trochę widzą, są bardziej samodzielni. Ci, którzy nie widzą, są zdani na pomoc innych osób – rodzeństwa czy rodziców, a z tym bywa różnie.

Ciekawe były też informacje, jak postęp techniczny i nowe technologie pomagają im w codziennym życiu – specjalne klawiatury, monitory, programy do czytania tekstów – np. maili, detektor kolorów i inne urządzenia pomocne w codziennym funkcjonowaniu w domu.

Ciekawych informacji udzieli nam też nauczyciele i opiekunowie. Dowiedzieliśmy się, że w szkole jest grupa uczniów aktywnie i z sukcesami uprawiających piłkę nożną, tenis stołowy, pływanie, grają również w piłkę toczoną (GoalBall), a nawet jeżdżą na nartach i zajmują wysokie miejsca na różnych zawodach, nawet w Norwegii. Trenuje ich nauczyciel w-f - dr Dariusz Rutkowski. W szkole jest również studio nagrań, w którym utalentowana muzycznie młodzież ćwiczy z panem Leszkiem Kopciem redaktorem Radia Wrocław.

18 plistopada 2013 r. rozpoczęliśmy przełamywanie barier, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają nam dobre relacje i naprawdę dobre współżycie. Mamy nadzieję, że będziemy orędownikami tych dobrych relacji i podzielimy się z innymi wiedzą, którą zdobyliśmy. Być może ktoś z obecnych w przyszłości będzie pracował na rzecz społeczności osób niepełnosprawnych lub z osobami niepełnosprawnymi.

Po spotkaniu uczniowie ZSEA wyrazili chęć spotkania się z kolegami z Kamiennogórskiej w ich szkole, tak po koleżeńsku, pogadania, może wyjścia na spacer. A może wspólny wyjazd do lasu?

notatkę sporządziła Teresa Podgórska