Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Relacja z wydarzenia "DBAM TO MAM"

W piękny, słoneczny dzień 11 października 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych odbyło się wyjątkowe spotkanie, na które zaproszeni zostali uczniowie i pracownicy szkoły oraz ich rodziny oraz znajomi, mieszkańcy okolicznych kamienic oraz wielu honorowych gości z różnych urzędów i instytucji miasta.

 

Szczegóły na temat akcji >>>>

Spotkanie „Dbam to mam. Stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej miasta”, przebiegło zgodnie z planem.

O godz. 9:00 szkolna aula zapełniła się uczestnikami. Zgromadzonych przywitał prowadzący program pan - Janusz Kołodziej oraz pani Grażyna Skrętkowicz – dyrektor ZSE-A, która krótko opowiedziała o szkole i jej tradycjach związanych z duchem tolerancji. Następnie pani Lidia Suszko z grupą uczniów w prezentacji pt „140 lecie gimnazjum św. Jana” opowiedzieli, że w murach naszej szkoły zawsze panował duch tolerancji,

Po tym wstępie odbyły się prezentacje.

  • Pani Manuela Pliżga-Jonarska, koordynator ds. dialogu międzykulturowego z WCRS przedstawiła „Co to jest tolerancja i jakie są jej granice?"
  • Margaret Ohia na podstawie refleksji osobistych i badawczych Polko-Nigeryjki w wykładzie „Rasizm w języku” mówiła o przejawach rasizmu w polszczyźnie i o tym, w jaki sposób możemy dyskryminować kogoś o innym kolorze skory, nie mając takiej intencji.

Na zakończenie tej części pani Manuela Pliżga-Jonarska z WCRS oraz Grzegorz Muchorowski ze Straży Miejskiej Wrocławia poprowadzili krótkie warsztaty uwrażliwiający na mowę nienawiści i konsekwencje prawne.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni na szkolne boisko na którym czekała przygotowana duża scena i wiele atrakcji.

Pierwszym punktem tej części programu było wciągnięcie na maszt flagi akcji „Stop mowie nienawiści” wśród dźwięków werbli.

Następnie na scenę zostali zaproszeni honorowi goście, serdecznie przywitani przez organizatorów akcji w osobach pani dyrektor WCRS Doroty Feliks oraz pani dyrektor ZSEA Grażyny Skrętkowicz. Imponująco wyglądała scena z taką ilością znanych osobistości, którzy pozytywnie zareagowali na zaproszenie do tej akcji.

 Lilla Jaroń – sek. Urzędu Marszałkowskiego
 Paweł Kaleta - Dyrektor Wydziału Finansów i Infrastruktury Oświatowej Departament Edukacji UM
 Krzysztof Czaja – Dyrektor, Iwona Bugajska - Wicedyrektor Zarząd Obsługi Jednostek Miejskich
 ZDIUM – dyrekcja
 Ewa Żmuda, Beata Rybak - Centrum Integracji Społecznej
 Wojciech Gęstwa - Zastępca Dyrektora ds. Sportu Rekreacji i Marketingu, Marek Danielak, Michał Popek - Młodzieżowe Centrum Sportu -
 Patrycja Sobczak SWPS – dyrektor dział marketingu - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej :
 Dorota Mołodyńska-Küntzel - Stowarzyszenie NGO Diversja
 Jacek Owczarek – Prezes Fundacji Utalentowani
 Joanna Grabarczyk - HejtStop:
 Krzysztof Ostrowski, Krzysztof Danielewicz i Sebino Plaku – piłkarze WKS Śląsk –
 Renata Mauer - Różańska - mistrzyni olimpijska w strzelaniu
 Łukasz Płoszajski - aktor serialu „Pierwsza miłość”
 Paweł Rańda – wioślarz
 Monika i Krzysztof Krupowie – szachiści
 Jose Torres – muzyk
 Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
inspektor Jacek Kaczmarek - Komendant Miejski Policji we Wrocławiu oraz reprezentacja: Krzysztof Gawlik, Justyna Szeglowska)
 Nadinspektor Wojciech Ołdyński Komendant Wojewódzki Policji:, Barbara Lorenc – Żelisko - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. praw człowieka
 Grzegorz Muchorowski - Straż Miejska -

W ich obecności odbył się kolejny ważny punkt programu - inauguracja szkolnej sztafety "STOP MOWIE NIENAWIŚCI” poprzez nominowanie dwóch szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr 10 i Gimnazjum Nr 13. Na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele tych szkół. Panie D. Feliks i G. Skrętkowicz odczytały, a następnie wręczyły im tekst Nominacji a przedstawiciele uczniów naszej szkoły w złotym deszczu konfetti wystrzelonym z petard wręczyli im insygnia sztafety – złote wałki malarskie.

Nominacja

Zebrani zostali poinformowani, że w namiocie Zarząd Zasobu Komunalnego wystawiona jest Deklaracja, którą każdy może podpisać, a podpisaną nazwiskiem karteczkę wrzucić do wazonu. Panie Agnieszka Gawędzka, Urszula Hamkało każdego kto odwiedził to miejsce obdarowywały drobnymi prezentami. Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagród.

[zdjęcie: tekst DEKLARACJI]

Następnie wszyscy udali się do bramy przy ulicy Komuny Paryskiej i zamalowali mur tej bramy, na którym widniały symbole nienawiści.

W tym czasie na scenie rozpoczęły się występy muzyczne zespołu „Ekonomik”, Patryka Jaworskiego – ucznia klasy 2 bT oraz zespołu Black Perfume.
Na uczestników czekało wiele atrakcji.
Można było odwiedzić punkty informacyjne Policji, Straży Miejskiej Wrocławia, Zarządu Zasobu Komunalnego, Wrocławskich Mieszkań i Stowarzyszenia Diversja, porozmawiać z przedstawicielami tych instytucji.

Wielką atrakcją były spotkania ze znanymi osobami: piłkarzami z WKS „Śląsk”, Łukaszem Płoszajskim gwiazdą serialu „Pierwsza miłość”, Jose Toresem – znakomitym muzykiem, Renatą Mauer-Różańską - dwukrotną Mistrzynią Olimpijską w strzelectwie

Od samego rana mogliśmy przyglądać się, jak na zewnętrznej ścianie schodów do budynku B powstaje mural malowany techniką graffiti przez Gustawa Małeckiego.

Na boisku siatkówki rozgrywano turniej żywych piłkarzyków, przed budynkiem B amatorzy szachów mieli okazję zmierzyć się podczas symultany szachowej z arcymistrzynią Moniką Krupą, a tuż obok pod czujnym okiem instruktora Michała Salomona wspinać się na ścianka wspinaczkowej.
 Było również też coś dla ciała – pyszny chleb ze smalcem i ogórkami kiszonymi dostarczone przez Diapol Catering, kawa i napoje zapewnione przez pana Ireneusza Cipyka przygotowywane przez panie Beatę Sarnecką i Renatę Kruszewską oraz kiermasz ciast przygotowanych przez uczniów na cele charytatywne (jakie?)
Około godz. 12,30 odbyło się losowanie nagród. Należy zaznaczyć, że dzięki hojności sponsorów organizatorzy zgromadzili naprawdę dużą ilość, bardzo atrakcyjnych nagród. Były bilety na mecz WKS Śląsk, plecaki, kubki, książki, bardzo ciekawe gadżety ………..

Darczyńcami byli:

 ZDJUM
 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 Sklep Fresh Market z ul. Krasińskiego
 SWPS
 Zarząd Zasobu Komunalnego
 Ireneusz Cipyk – serwis kawowy

Miło było patrzeć na zaskoczone i zadowolone twarze osób, które usłyszały swoje nazwisko i musiały wejść na scenę po odbiór nagrody.
W tak miłej atmosferze spotkanie się zakończyło około godziny 13.00.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wielkie zasługi dla perfekcyjnego przebiegu tej imprezy miał Pan Janusz Kołodziej, który poprowadził ją z wielkim profesjonalizmem, elegancją i humorem.

Podsumowując akcję należy podkreślić, że było to bardzo pożyteczne spotkanie. Prelegenci – osoby kompetentne, posiadające ogromną wiedzę, doświadczenie i wrażliwość dostarczyli nam wielu ciekawych, zaskakujących informacji, zwrócili uwagę na sprawy i postawy, które często umykają naszej uwadze, które lekceważymy i bagatelizujemy , dopóki nie dotyczą nas lub naszych bliskich, a przecież to one naruszają godność osobistą, przynależność kulturową, narodową, etniczną czy religijną.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza na trwale zagości w naszych umysłach i sercach, że wykorzystamy ją do budowaniu otwartości i szacunku w swoim najbliższym otoczeniu i trochę dalszym, że staniemy się bardziej tolerancji i wyrozumiali dla innych postaw, innej wiary, tradycji, przekonań i kultury.

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Miasto Wrocław
  • Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego: Dorota Feliks - Dyrektor, koordynatorzy ds. dialogu międzykulturowego: Manuela Pliżga-Jonarska, Anna Elektra Malkogiorgos - Daniel Góra
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych: Grażyna Skrętkowicz – Dyrektor, Lidia Suszko – nauczycielka etyki, Teresa Podgórska – doradca zawodowy, opiekun Samorządu Uczniowskiego, przedstawiciele Samorząd Uczniowski
  • Współorganizatorami byli:
  • Wrocławskie Mieszkania,
  • Zarząd Zasobu Komunalnego:
  • Komenda Miejska Policji we Wrocławiu,
  • Straż Miejska Wrocławia,
  • Centrum Integracji Społecznej
  • Partnerami byli:
  • Hejt Stop,
  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu,
  • ZDiUM,
  • WKS Śląsk,
  • Młodzieżowe Centrum Sportu.

 

Fotorelacja Edyty Gaworskiej - uczennicy kl. 1 cT >>>

Fotorelacja pana Bogdna Stawarza >>>

 

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl