Festiwal mikołajkowy

III MIKOŁAJKOWY FESTIWAL PIOSENKI I WIERSZA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Zapowiadało się banalnie, gdy trzy lata temu wpadliśmy na pomysł zorganizowania Festiwalu Piosenki i Wiersza Dzieci Niepełnosprawnych. Udało nam się pozyskać sponsorów, dzięki którym mogliśmy przygotować tematyczne paczki dla wszystkich występujących dzieciaków.

W pierwszej edycji wzięło udział zaledwie 5 placówek o charakterze zintegrowanym. W kolejnym było już 7, a w tegorocznym 11.

10.12.13 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

we Wrocławiu przy ul. Worcella 3 odbył się III Mikołajkowy

Festiwal Piosenki i Wiersza Dzieci Niepełnosprawnych.

Mottem przewodnim Festiwalu były słowa Phila Bosmansa

„Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym, niezastąpionym”.

Celem imprezy była:

• integracja i kształtowanie postaw akceptacji, tolerancji oraz współodpowiedzialności za drugiego człowieka;
  • przełamywanie barier międzyludzkich i stereotypów narosłych wokół ludzi niepełnosprawnych.

W Festiwalu uczestniczyło 76 dzieci z:

• przedszkoli integracyjnych nr 12, 35, 68, 89, 93, 109, 125, Przedszkola Integracyjnego „Promyk słońca”;
  • dzieci autystyczne z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 z ul. Głogowskiej we Wrocławiu;
  • dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi;
  • dzieci z Dolnośląskiego Specjalistycznego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 13 we Wrocławiu dla Niewidomych i Słabowidzących.

W tym roku imprezę udało nam się zorganizować dzięki następującym sponsorom:

• Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia;
  • Drukarnia „Jedność” z Kielc;
  • MAGG opakowania, poligrafia, reklama Wrocław;
  • ALMI DECOR z Prusic;
  • Śnieżka INVEST ze Świebodzic;
  • osoby prywatne;
  • Selgros Cash&Carry z ul. Krakowskiej we Wrocławiu;
  • Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność”;
  • WADER z Dąbrowy Górniczej;
  • JMG Drukarnia osiedlowa;
  • HERLITZ z Baranowa k. Poznania;
  • uczniowie naszej szkoły.

W programie imprezy były:

• występy małych artystów, którzy prezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne;
  • animacje przygotowane przez naszych uczniów, którzy przenieśli się do świata z „Akademii Pana Kleksa” i wrocławskich krasnali;
  • malowanie twarzy;
  • krótkie układy taneczne przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Wrocławia.

Impreza odbyła się w bajkowo-mikołajkowej scenerii, z dużą pięknie przystrojoną choinką, a podczas trwania Festiwalu z dziećmi był cały czas Święty Mikołaj, który na zakończenie wręczył wszystkim uczestnikom Festiwalu paczki pełne słodyczy, bajek i zabawek. Paczki udało nam się przygotować dzięki licznym i hojnym sponsorom.

W trakcie imprezy zapewniono wszystkim gościom i uczestnikom słodki poczęstunek i napoje.

Przygotowania do imprezy trwały prawie trzy miesiące, ale dzisiaj możemy powiedzieć, że warto było.

Dzieci były wspaniałe, z dużym zaangażowaniem przygotowane przez swoich opiekunów, nauczycieli i rodziców prezentowały swoje talenty.

Zauważyliśmy, że udział w takiej imprezie wyzwala w tych dzieciach niepowtarzalne przeżycia, wzruszają się bardzo, kiedy występują i ogromnie się cieszą, gdy mogą się spotkać z rówieśnikami i otrzymać upominki.

Efektem zorganizowania imprezy była nie tylko ogromna satysfakcja, ale również szczery i radosny uśmiech na twarzach dzieci. Młodzież naszej szkoły nabyła umiejętność porozumiewania się z dziećmi niepełnosprawnymi bez strachu i zakłopotania, jakie budzi się często w nas, ludziach zdrowych w zetknięciu się z nową sytuacją, nabycie umiejętności budowania własnego systemu wartości, poznanie potrzeb, praw i możliwości w życiu codziennym.

Organizatorami Festiwalu są:

• uczniowie ZSE-A,
  • Aleksandra Mydlikowska i Katarzyna Zych – nauczyciele ZSE-A.

Składamy gorące podziękowania wszystkim sponsorom Festiwalu i młodzieży naszej szkoły za upieczenie ciast, dekorację auli i przygotowanie animacji dla dzieci.

notatkę przygotowała pani Katarzyna Zych