Festiwal Nauki 2013

Opublikowane: 4.10.2013; Teresa Podgórska

Fotorelacja >>>

24 września 2013 r. uczniowie klasy 3 cT pod opieką p. Teresa Podgórskiej wzięli udział w Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na imprezie zatytuowanje "Zaplanuj z nami swoją przyszłość w Unii Europejskiej: UE we Wrocławiu - Unia Europejska" przygotowanej przez pracownice archiwum ucznelni. Grupą zaopiekowały się mgr inż. Anna Popłońska - kierownik Archiwum oraz panie mgr Elżbieta Grzelak i mgr Joanna Kustow

Spotkanie składało się z kilku części:

• wykładu z multimedialną prezentacją (scenariusz w załączeniu),
  • warsztatów (pokaz wybranej dokumentacji zgromadzonej w Archiwum)
  • wycieczki  - zwiedzanie Archiwum , Dolnośląskiego Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej, sal dydaktycznych, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Biblioteki
Uzyskaliśmy wiele ciekawych i przydatnych informacji. Między innnymi dowiedzielismy się, że:

Podstawą działalności  Archiwum jest Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

• Funkcjonowanie Archiwum Uczelni opiera się na 3 normatywach :
              • Instrukcji dotyczącej organizacji i zakresu działania Archiwum Zakładowego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
              • Instrukcji kancelaryjnej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz
              • Jednolitego rzeczowego wykazu akt Uniwersytetu Ekonomicznego, w którym j klasę dotyczącą dokumentacji Unii Europejskiej jako pierwsi w regionie opracowali pracownicy tego Archiwum.

Podstawowe zadania Archiwum to gromadzenie, zabezpieczanie, brakowanie dokumentacji  i jej udostępnianie, które może przybierać różne formy np.:

1. Wydawanie  dokumentów lub zaświadczeń,
  2. Sporządzanie kwerend
  3. Organizacja wystaw.
  4. Publikowanie
  5. Uczestnictwo  w Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Dowiedziliśmy się, że studiując na  UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM WE WROCŁAWIU można  zdobyć wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, które pomogą odnaleźć się w rzeczywistości stworzonej w ramach Unii Europejskiej.

• W 1993 roku Wspólnota Europejska decyzją Traktatu  z Maastricht została przekształcona w Unię Europejską.
  • W 1999 roku 29 krajów przyjęło Deklarację Bolońską dotyczącą rozwoju na poziomie uniwersyteckim.
  • W 2000 roku opublikowano Memorandum na temat uczenia się przez całe życie.
  • Polska przystąpiła do Unii w 2004 r.
  • Strategia Europa 2010 - zwiększenie miejsc pracy, poprawa warunków zatrudnienia, wyższy standard życia, stąd pojawiły się środki unijne na te cele.
  • Uniwersytet Ekonomiczny dba o swój wizerunek. Dąży do tego, aby jego dyplom otwierał drogę do karier zawodowych w kraju i zagranicą.

Misją Uczelni  jest:

-stałe doskonalenie jakości edukacyjnej oraz

-rozwijanie różnorodnych form współpracy z otoczeniem społecznym, naukowym i gospodarczym.

Kierunki tych działań wynikają zaś z faktu uświadomienia sobie, że przyszły rozwój i sukces każdego absolwenta i pracownika Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz samej uczelni będzie zależał od poziomu ich własnych kompetencji, aktywności  i reagowania na sygnały płynące z rynku pracy.

Dlatego też te kompetencje i aktywności  należy rozwijać.

Ogromne możliwości w tym względzie dają projekty rozwojowe współfinansowane przez Unię Europejską, z których z olbrzymim powodzeniem korzysta nasza Uczelnia (Uczelnia realizuje projekty znane  pod nazwą Kuźnia Kadr).

Stosunki z Unią Europejską są partnerskie , tzn. korzyści czerpią obie strony.

Korzyści dla Unii Europejskiej

• Dobrze wykształceni absolwenci (przykłady)
  • Miejsca do studiowania dla młodzieży z krajów UE, Summer School
  • Miejsca pracy dla zagranicznych wykładowców
  • Potencjał naukowy
  • Kadra dla struktur Unii Europejskiej

Korzyści dla Uniwersytetu Ekonomicznego

• W sferze edukacyjnej
    • Zapoznanie dzieci z problemami integracji europejskiej (podręcznik)
    • Zapoznanie młodzieży szkolnej z problemami ekonomii  (podręcznik)
    • Zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki
    • Stworzenie atrakcyjnej oferty dydaktycznej (strona organizacyjna i programowa)
    • Doskonalenie oferty edukacyjnej
    • Monitorowanie losów absolwentów
    • Organizacja kształcenia ustawicznego
  • W sferze naukowej
    • Finansowanie wyjazdów do wiodących uczelni
    • Szkolenia specjalistyczne
    • Zatrudnianie profesorów wizytujących
    • Realizacja projektów badawczych
  •  W sferze infrastruktury materialnej i niematerialnej
    • Zakup dostępu do baz danych, książek naukowych
    • Wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania uczelnią
    • Budowa Dolnośląskiego Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej (zwiedzanie)
    • Budowa Centrum Kształcenia Ustawicznego (zwiedzanie)
    • Wyposażenie sal dydaktycznych w sprzęt komputerowy i stworzenie laboratorium w ramach projektu InKoM (zwiedzanie)
    • Budowa call – center
    • Budowa wind i parkingu rowerowego
Panie pokazały nam wiele ciekawych dokumentów. Np: Akt Erekcyjny Dolnośląskiego Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej, materiały promocyjne oraz wydawane przez UE książki.
Po wykładzie i zwiedzeniu archiwum zwiedziliśmy najnowsze, bardzo nowoczesne obiekty: DCINiE, CKU oraz bibliotekę.
Wycieczka była niezwykle interesująca i owocna.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom które poświęciły nam swój czas.