Budżet wiedzy

Opublikowano:15.05.2013; Teresa Podgórska na podstawie informacji dostarczonej przez A. Terejko

Projekt BUDŻET WIEDZY powstał z inicjatywy ucznia klasy IIae Liceum Profilowanego nr V Mateusza Krauss. Zaraził swoim pomysłem koleżanki z klasy Weronikę Ryniewicz i Hanię Gierczak, oraz kolegę z klasy 2 cT Patryka Płaczka - pasjonata giełdy

Opiekunem grupy jest pani Anna Terejko

Zamysł projektu to organizacja szkoleń o tematyce ekonomicznej. Oferta skierowana jest do uczniów gimnazjów oraz liceów. Nasi uczniowie proponują następujące bloki tematyczne:

• Pierwsza praca
  • Giełda
  • Budżet domowy
  • Zakup mieszkania

Wykłady/szkolenia prowadzone są w blokach tematycznych wybranych przez daną szkołę. Odbywają się średnio raz w miesiącu w naszej lub gościnnej szkole (w zależności od preferencji słuchaczy.

Projekt powstał wyłącznie z inicjatywy uczniów. Ich postawa  jest godna naśladowania - inwestując w siebie, chcą dzielić sie zdobytą wiedzą. Zadania które przed sobą postawili pozwalają im kształtować takie cechy jak przedsiębiorczość, kreatywność, odpowiedzialność, umiejętność organizacji czasu, umiejętność pracy w grupie i z grupą. Uczniowie poznają różne formy i techniki prezentacji, uczą się jak najlepiej sprzedać swoją wiedzę i jak najefektywniej ją przekazać. Dodatkowo poznają mechanizmy rządzące rynkiem sprzedaży usług - uczą się rozróżniać i dostosowywać do określonych sytuacji narzędzia i formy reklamy, uczą się jak skonstruować ofertę sprzedażową i jak pozyskać klientów. Dzięki przeprowadzeniu szkoleń widzą na czym polega obsługa sprzedażowa i posprzedażowa klientów.

Każdy temat realizowany jest w formie prezentacji multimedialnej wzbogaconej o krótkie instruktażowe filmiki, zdjęcia oraz serię zadań indywidualnych i grupowych skierowanych do uczestników szkolenia.

Jako odbiorcę projektu wskazano przede wszystkim uczniów gimnazjów oraz liceów. Dlaczego właśnie taki wybór? Pomysłodawcy są pasjonatami, interesują się tematyka giełdy, działają w Parlamencie Młodzieży Wroclawia, zgłębiają tajniki ekonomii. Chcą dzielić się wiedzą i pokazać, że ekonomia jest ciekawa i może stać sie pasją dla każdego młodego człowieka. Jako zespół chcą również promować naszą szkołę w środowisku gimnazjalistów. Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych ma bardzo bogata historię, a jego korzenie sięgają lat 40 ubiegłego wieku. Chcemy tworzyć tę historie, być jej częścią i dbać o dobre imię placówki.

Uczniowie zespołu szkoleniowego sami pozyskują grupy słuchaczy - wybierają grupy szkoleniowe, dobierając i tworząc odpowiednie środki przekazu i reklamy.

Cele projektu

1. promowanie przedsiębiorczych postaw
  2. rozwijanie talentów i kreatywności młodych ludzi
  3. nabywanie i doskonalenie umiejętności prezentacji swojej wiedzy i swojej osoby