Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

DZIEŃ EKONOMISTY w ZSE-A - IV edycja

  • DZIEŃ EKONOMISTY to święto szkoły i okazja do dobrej zabawy z wykorzystaniem zdobytej wiedzy ekonomicznej, integracja zespołów klasowych, zdrowa rywalizacja.

A powodów do świętowania mamy wiele.

Codziennie musimy pamiętać że "EKONOMISTA TO DOBRY WYBÓR", bo to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, zawód otwarty, uniwersalny. Każda firma potrzebuje EKONOMISTY! Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych a nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi również prowadzenie własnej działalności.
 
Możemy być dumni również z sukcesów jakie osiągamy - nasi uczniowie wspaniale zdają egzaminy zawodowe, prawie 90 % zdaje egzaminy dojrzałości,  od kilku lat jesteśmy w czołówce Rankingu Techników portalu edukacyjnego Perspektywy, uczniowie z sukcesami uczestniczą w wielu konkursach i projektach. 
 
IV edycja DNIA EKONOMISTY była wyjątkowa. 
Nasze święto zaszczycili swoją obecnością znamienici goście:
  • prof. dr hab. Marian  Noga - Dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem WSB we Wrocławiu i wykładowca uczelni. 
  • prof. dr hab. Karol Kiczka – Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Pan Sebastian Boniewicz - Dyrektor Personalny w IMPEL BUSINESS SOLUTNIONS
  • Pani Katarzyna Kuppe - Specjalista ds. personalnych w IMPEL BUSINESS SOLUTNIONS
  • Pani Katarzyna Zielonka - Product Manager Procesów Finansowo-Księgowych w IMPEL BUSINESS SOLUTNIONS
  • Pani Agnieszka Gorzkowicz - Zastępca rzecznika prasowego Credit Agricole
  • Pani Katarzyna Piątkowska - Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia
 
Wyjątkowy był również program tegorocznego DNIA EKONOMISTY. 
 
W części oficjalnej:
  • Dyrektor ZSE-A pani Grażyna Skrętkowicz powitała szanownych gości, uczniów i nauczycieli.
  • Prof. dr hab. Mariana Nogi wygłosił wykład „Co to naprawdę jest Produkt Krajowy Brutto (PKB) ? – mity i rzeczywistość”
  • Prof. dr hab. Karol Kiczka - złożył uczestnikom życzenia dobrej zabawy i zaprosił uczniów do aplikowania na Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Pani Katarzyna Zielonka zaprezentowała ile interesujących propozycji dla ekonomistów ma IMPEL BUSINESS SOLUTNIONS
 
Następnie odbyły się gry i konkursy - jak przystało na ekonomistów związane  z tematyką ekonomiczną.  Ten punkt programu był również wyjątkowy, dzięki temu, że do organizacji włączyli się pracownicy i studenci współpracujących z nami uczelni: Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu SWPS, przyjaciele szkoły i oczywiście nauczyciele naszej szkoły:
 
  • dr Danuta Strudencka-Derkacz - Manager ds. partnerów strategicznych i relacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu,
  • Ruslan Kravchyk - trener z zakresu savoir-vivre i umiejętności miękkich, koordynator Spotkań Czasu Gentlemanów,
  • Radosław Kędra -  członek wrocławskich Spotkań Czasu Gentlemanów,
  • Magdalena Walczak-Gańko - pracuje w Instytucie Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Jest opiekunem Koła Ekonomii Eksperymentalnej i Gier Strategicznych
  • Tomasz Wojtasiewicz - wykładowca WSB, inwestor, związany z Giełdą od ponad 11 lat,
  • dr Magdalena Homa - Adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest opiekunem Naukowego Koła Ekonomistów,
  • Studenci Naukowego Koła Ekonomistów na Wydziale Prawa , Administracji i Ekonomii
  • Anna Bróż - Studentka V roku psychologii biznesu na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS,
  • Marek Pociejowski  - Wiceprezes Stowarzyszenia Szachowego Biały Król Wisznia Mała,
  • Wioletta Waldowska - nauczycielka języka angielskiego
  • Beata Chmura - nauczycielka histori
  • Katarzyna Zych - nauczycielka w-f
  • Katarzyna Kozak – nauczycielka języka niemieckiego
  • Magdalena Samotiuk - bibiotekarka 
  • Jolanta Pawlak - bibiotekarka
Uczniowie wybrali te gry i konkursy w których najlepiej mogli wykorzystać zdobytą już wiedzę i swoje umiejętności. Na najlepszych czekały nagrody przekazane przez sponsorów. 
 
Oj działo się ! bywało gorąco, drużyny rywalizowały, angażowały się aby wypaść jak najlepiej i wygrać swoją konkurencję. 
 
  • Pierwszy raz zorganizowaliśmy pokaz mody biznesowej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach:
      • Strój do pracy w biurze
      • Strój z okazji Casual Friday
 
Kreacje oceniane były przez znakomite, profesjonalne  jury w składzie: dr Danuta Studencka-Derkacz, Ruslan Kravchyk, Radosław Kędra.
Uczestnicy nie tylko prezentowali swoje kreacje ale mieli też okazję w rozmowie z jurorami wyjaśnić czym kierowali się wybierając poszczególne jej elementy. Największe  uznanie w oczach jury zyskali:
- Jowita Mazij i Marek Kolonko uczniowie klasy 3 cT, którzy otrzymali specjalną nagrodę ufundowaną przez WSB - talony do Galerii Handlowej Magnolia w wysokości po 100 zł.
 
nagrody rzeczowe otrzymali również:
  •  w kategori business: Adrianna Śledź z kl. 2 aT i Bartek Gustek z kl. 2 dT
  • w kategori Casual Friday: Paulina Rosiak z kl 3 cT i Michał Sworowicz z kl. 1 cT
Pani Danuta Studencka-Derkacz tak ocenia tę konkurencję:
 
„Uczniowie świetnie się spisali w modowej rywalizacji. W pierwszej części prezentując modę biznesową było kilka gaf w postaci zbyt krótkich spódnic czy sukienek. Moda biznesowa wymaga długiego rękawa lub rękawa o długości do łokcia  oraz spódnicy przynajmniej do kolana. Wiele młodych dam pamiętało jednak o stonowanej kolorystyce i postawiły na czerń, granat, szarości. Stylizacje panów, jak sami mówili determinowała zawartość szafy. Na uwagę zasługuje fakt, że większość z nich nie popełniła błędów związanych z etykietą biurową. Młodzież bawiła się znakomicie – kilka osób świetnie sprawdziło się  na wybiegu. Publiczność sowicie nagradzała odwagę na wybiegu.”  
 
  • W grze „Strategia jakości (Asfalt)”,
 
którą prowadziła Pani Magdalena Walczak-Gańko- uczestnicy analizowali koszty w sytuacji nierównego dostępu podmiotów rynkowych do informacji. Podzieleni na oferentów i nabywców w kilku rundach podejmowali decyzje o sprzedaży bądź zakupie asfaltu w odpowiedniej jakości i cenie.
 
Po stronie oferentów najlepszy był zespół z kl 1 aT: Tomasz Baliński i Michał Kras, po stronie nabywców: zespół z kl 3 cT: Karolina Sendera i Klaudia Biskup.
 
 
  • Grę CASH FLOW
 
prowadził Pan Tomasz Wojtasiewicz.  Uczestnicy uczyli się jak zachować się w różnych sytuacjach rynkowych, praktycznie sprawdzali umiejętności inwestowania i gromadzenia majątku, strategii tworzenia majątku, zarządzania swoimi aktywami i pasywami, inwestowania na giełdzie.
 
Zaskoczeniem dla wszystkich była wygrana zespołu z klasy 3 dT - technika organizacji reklamy: Edyta Gaworska, Katarzyna Pietryk, Sylwia Orawczak 
 
  • Wyjątkową grę "KLUCZ DO EKONOMII"
 
przygotowali i poprowadzili studenci Naukowego Koła Ekonomistów WPAiE pod opieką dr Magdalena Homy. Uczestnicy rozwiązywali zagadki, łamigłówki dające możliwość wykazania się umiejętnością logicznego myślenia oraz wiedzą z ekonomii. Gra wymagała sprytu, logicznego myślenia i współpracy – tylko dzięki temu możliwe było rozwiązanie wszystkich zagadek i poprawne przejście poszczególnych etapów i uzyskanie kodu i hasła stanowiących KLUCZ.
 
Wygrał zespół z kl 1 aT: Zuza Banat  i Izabela Ratajczak  
 
 
  • "5 sekund"
 
Grę prowadziły Panie Beata Chmura, Katarzyna Zych i Katarzyna Kozak. To gra, która na początku wydaje się prosta ale jest szybka i dynamiczna. W presji czasu i w stresie należy odpowiadać na pytania z bardzo różnych kategorii.
 
Najlepsza okazała się w tej konkurencji grupa z kl 1 cT: Beata Walkowiak, Izabela Kowalska, Aleksandra Szymczyk.
 
 
  • Pani Anna Bróż wykazała podczas warsztatu "AKTYWNE UCZENIE SIĘ"
 
jak można wykorzystując mnemotechnikę efektywnie się uczyć poświęcając na to mniej czasu. Uczestnicy zdobyli wiedzę i doskonalili umiejętności z zakresu łatwego i szybkiego przyswajania i zapamiętywania informacji.
 
Na zakończenie odbył się konkurs który wygrał zespół z kl 3 dT: Justyna Jóźwiak, Emilia Otocka, Dominika Pięta.
 
  • Konkurs językowy DOUBLE BUSINESS ENGLISH 
 
We współczesnym świecie, zwłaszcza w biznesie, niezbędne jest posługiwanie się językami obcymi. Nie zabrakło więc konkursu sprawdzającego umiejętności posługiwania się językiem angielskim w biznesie - zarówno słownictwo jak i rozmowa. Konkurs przygotowała i poprowadziła Pani Wioletta Waldowska.
 
Konkurs wygrał zespół z kl 3 cT: Adrian Mospan i Dawid Lorkowski 
 
  • W niesamowitej ciszy odbyła się symultana szachowa.
 
Mile zaskoczyła nas frekwencja. Z mistrzem szachów Panem Marek Pociejowski zmierzyło się 10 uczniów i dwóch nauczycieli - pan Sz. Kiecenka i pan M. Musztyfaga. Nad przebiegiem gry czuwał Pan Bogdan Stawarz. Nikomu nie udało się pokonać mistrza, ale jak stwierdził nie było łatwo.
 
Najdłużej walczyła Aleksandra Sołoducha z klasy 2 cT
 
  • Projekcja filmu z książką w tle
 
W obchody Dnia Ekonomisty  w tym roku włącza się Biblioteka szkolna i Panie Magdalena Samotiuk i Jolanta Pawlak , proponując projekcję filmu na podstawie książki Johna Greena „ Gwiazd naszych wina”. Biletem wstępu było podarowanie bibliotece szkolnej książki z literatury pięknej, bądź popularnonaukowej, przeczytanie której uczestnik zaproponowałby bliskiej osobie.
 
Najwięcej książek zebrała klasa 3 cT - 33. W sumie biblioteka wzbogaciła się o 75 egzemplarzy.
 
Możemy uznać, że była to bardzo udana impreza. Bardzo dziękujemy wszystkim naszym gościom, za poświęcony czas,  przygotowanie interesujących punktów programu i wspaniałą zabawę.
 
Bardzo dziękuję studentkom, które odbywają praktykę studencką u doradcy zawodowego za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu imprezy: Katarzynie Gromnickiej, Ewie Węgielskiej, Aleksandrze Kerl, Dominice Prejs, Hannie Łozińskiej.
 
Dziękujemy serdecznie sponsorom. Hojne wsparcie w postaci wspaniałych prezentów nagrodziło wysiłek i zaangażowanie uczniów oraz uświetniły naszą imprezę.
           
 
       
  
 
 
 
 
          
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Autor: Teresa Podgórska

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl