24 pażdziernika Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm z powodu epidemii nadwagi i otyłości.

Z raportu UNICEF z 2013 wynika, że polskie dzieci i młodzież tyją najszybciej w Europie.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia zrealizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynika,

że już ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość).

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że bez podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania rozwoju epidemii otyłości w Polsce, nasze społeczeństwo czeka znaczący wzrost zachorowalności na cukrzycę, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych poważnych dolegliwości i powikłań.

"Warto przypomnieć, że w latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością. Winne temu są zmiany stylu życia, w tym głównie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów. Jeśli tak dalej pójdzie, to niedługo dogonimy niechlubną czołówkę krajów europejskich, w której są m.in. Grecja, Węgry i Wielka Brytania" ostrzega prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia, podkreślając że otyłość nie tylko jest przyczyną innych chorób przewlekłych, lecz sama także jest chorobą.

Zdrowe odżywianie się czy systematyczna aktywność fizyczna nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w wirze życia codziennego i jednocześnie mnogości pokus. By sprostać temu, potrzeba wiedzy, świadomości, silnej woli i umiejętności w stosowaniu samoregulacji.

(Artykuł o samoregulacji ukarze się już wkrótce)

Uczennice kilku klas naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością przygotowalły plakaty i udekorowały nimi szkolne korytarze, by zwrócić uwagę na ten istotny społeczny problem.

Zdjecia plakatów dostępne w galerii.