Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

PODSUMOWANIE "SZTAFETY SZKÓŁ – Stop Mowie Nienawiści",

23 września 2016 r. w naszej szkole odbędzie się Podsumowanie "Sztafety Szkół – Stop Mowie Nienawiści", która trwała dwa lata.

Organizatorami tego spotkania są: 

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Komisja Europejska - Przedstawicielstwo Regionalne oraz
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

 

 

"Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" – to miejski projekt edukacyjny Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przeznaczony zarówno dla uczniów jak i pedagogów, prowadzony we wrocławskich placówkach oświatowych. Celem Sztafety jest uwrażliwienie na mowę nienawiści i przejawy dyskryminacji wobec drugiego człowieka.

Sztafeta to autorski projekt Miasta Wrocław. Wystartowała 11 października 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych wydarzeniem „Dbam to mam. Stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej miasta. W każdej następnej, nominowanej placówce odbył się wykład na temat symboliki mowy nienawiści dla grona pedagogicznego wraz z uroczystym przekazaniem nominacji dla następnej placówki oraz warsztat antydyskryminacyjny dla uczniów. Do tej pory w Sztafecie udział wzięły 20 wrocławskie szkoły (gimnazjalne i ponadgimnazjalne).

Pierwszymi nominowanym szkołami były:  Liceum Ogólnokształcącego nr 10 i Gimnazjum Nr 13.

 

W SZTAFECIE BRAŁY UDZIAŁ:

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

GIMNAZJA

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

 

Gimnazjum nr 13

Liceum Ogólnokształcące nr X

Gimnazjum nr 22

Liceum Ogólnokształcące nr I

Gimnazjum nr 28

Liceum Ogólnokształcące nr III

Gimnazjum nr 29

Liceum Ogólnokształcące nr XI

Gimnazjum nr 31

Liceum Ogólnokształcące nr VIII

Gimnazjum nr 54

Liceum Ogólnokształcące nr VII

Gimnazjum nr 25

Liceum Ogólnokształcące nr V

Gimnazjum nr 18

Liceum Ogólnokształcące nr IX

Gimnazjum nr 3

Liceum Ogólnokształcące nr VI

Gimnazjum nr 9

 

Gimnazjum nr 16

 

Gimnazjum nr 21

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 23 września 2016 r. w naszej szkole będziemy gościć przedstawicieli uczniów szkół, które brały udział w sztafecie oraz wiele znakomitych osobistości, przedstawicieli urzędów, instytucji. 

Zapewniamy bogaty i interesujący program - między innymi:

  • wręczenie podziękowań szkołom biorącym do tej pory udział w projekcie,
  • sadzenie róż pokoju,
  • rozmowa z zaproszonymi gośćmi,
  • pokaz kuchni irackiej wraz z degustacją,
  • warsztaty dla młodzieży (cyberbullying, mowa nienawiści),
  • loteria fantowa,
  • stoiska informacyjne organoizacji i instytucji.

 Uczestnicy debaty w ramach podsumowania Sztafety “STOP MOWIE NIENAWIŚCI”

  • Władysław Frasyniuk – działacz opozycji PRL, związany z ruchem "Solidarności", przedsiębiorca, bokser, poseł na Sejm, brał udział w obradach Okrągłego Stołu.
  • Aleksander Gleichgewicht - polski opozycjonista, działacz Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, współpracownik KSS „KOR”, działacz NSZZ „Solidarność”. Od 2012 jest przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
  • Imam Ali Abi Issa - doktor nauk humanistycznych w zakresie religioznawstwa, specjalista prawa Szari'a i teologii muzułmańskiej. Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP. Dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu. Autor wielu publikacji o tematyce religijne.
  • Małgorzata Jaszczuk-Surma – związana z Fundacją "Obserwatorium Społeczne (katolicki think tank) powołany przez Arcybiskupa wrocławskiego.
  • Aneta Długopolska – związana z Fundacją WrOpenUp
  • Magdalena Duszyńska – trenerka cyberbullying, studentka SWPS
  • Jacek Purski - osobą, która ma odpowiednie kompetencje do prowadzenia tego typu szkoleń. Przez wiele lat był związany ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” jako koordynator m.in. kampanii społecznej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. W latach 2004-2014 był doradcą i ekspertem w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji w Polskim Związku Piłki Nożnej. Od 2016 r. jest prezesem Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, gdzie zajmuje się przeciwdziałaniem radykalizacji.
  • Paweł Rańda – polski wioślarz, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył wraz z Miłoszem Bernatajtysem, Bartłomiejem Pawełczakiem i Łukaszem Pawłowskim srebrny medal w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej. Wywalczył brązowe medale mistrzostw świata w 2005 w Gifu oraz w 2009 w Poznaniu w czwórkach bez sternika wagi lekkiej.

Osoby zaangażowane w gotowanie i warsztaty nt. mowy nienawiści

 

DJ Don (Pranav Nagar) 

Jest specjalistą od muzyki indyjskiej, zwłaszcza bollywoodzkiej. Jako DJ zaczął grać w 2005 r., jeszcze podczas studiów w Nowej Zelandii. Był DJ-em comiesięcznych imprez Delhi Dreams i Chak De Bollywood od 2007 r. Gra w wielu warszawskich klubach. Fb.com/Bollywood.dj

Kuchnia Konfliktu

Pokazuje jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną. Poprzez jedzenie opowiada historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Polski. Miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego. Tego lata w Warszawie powstała mobilna restauracja serwująca potrawy z regionów świata, objętych konfliktem zbrojnym. Celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną poprzez kulinaria. Dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznawali potrawy i kultury państw, gdzie toczą się konflikty zbrojne, wchodząc w bezpośrednie interakcje z uchodźcami i migrantami współtworzącymi ten projekt. Fb.com/kuchniakonfliktu

Soran Kareem

jest Irakijczykiem i należy do mniejszości narodowej Kurdów. Ukończył studia informatyczne na uniwersytecie w Bradford w Wielkiej Brytanii. Od trzech miesięcy jest w Polsce, w której stara się o pozwolenie na pobyt oraz zezwolenie na pracę. Nie może wrócić do swojej ojczyzny bo, jego rodzinny region opanowany jest przez ISIS.

Jarmiła Rybicka

jest socjolożką i aktywistką społeczną. Autorka kampanii „Invisible People” z której jedna z grafik otrzymała nagrodę Rady Europy. Zorganizowała serię debat „Warszawa dla uchodźców”. Współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, holenderską Plastic Soup Foundation oraz Kampanią „Bez Nienawiści”. Koordynuje program wsparcia edukacyjnego dla młodzieży romskiej z warszawskiej Pragi. Od 2015 r. współpracuje z Fundacją Humanity in Action Polska. Założycielka Kuchni Konfliktu.

Stowarzyszenie „Polis”

Od ponad 20 lat organizuje projekty w obszarze edukacji i praw człowieka dla młodzieży i kadry edukacyjnej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi i rządowymi, a także ośrodkami doskonalenia nauczycieli/ek.

„Polis” jest członkiem europejskiej wielokulturowej sieci UNITED przeciwdziałającej nacjonalizmowi i rasizmowi, wspierającej migrantów i uchodźców. Od 2013 r. „Polis” koordynuje Kampanię Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce.Polis.org.pl 

Kampania Rady Europy „Bez nienawiści”

Mobilizuje i przeciwdziała nienawiści online i offline. W jej ramach zostało wyszkolonych już ponad 400 aktywistów/ek i ponad 300 nauczycieli/ek i liderów/ek lokalnych. Koalicję wspierającą Kampanię tworzy około 100 instytucji, organizacji, uczelni, szkół i grup z całej Polski. W Europie (a także poza) Kampanię tworzą setki instytucji i organizacji, a przede wszystkim tysiące aktywistów/ek.BezNienawisci.pl 

Zbigniew Bujak

absolwent kulturoznawstwa, student etnologii i antropologii kulturowej. Prowadzi badania w społeczności uchodźców w Polsce. Członek zespołu Kampanii „Bez nienawiści”, animator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, koordynator akcji animacyjnych. Dziennikarz i reporter – w Akademickim Radiu Kampus współprowadzi audycję o tematyce kulturalnej: „Jeszcze Więcej Kultury”. 

Barbara Jędrzejczyk

absolwentka filmoznawstwa i filologii polskiej. Członkini zespołu i animatorka Kampanii „Bez nienawiści” doświadczona w pracy z młodzieżą i osobami dorosłymi. Prowadziła warsztaty poetyckie w ramach projektu Parol – „Haiku w więzieniu” oraz warsztaty dziennikarskie w zakładach karnych w ramach projektu „Oswajanie z mediami krokiem ku wolności”.

 

Relacja z wydarzenia >>>

Galeria >>>

 

 

 

 

 

Autor: Teresa Podgórska

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl