TECHNIKUM NR 13

MARIA DĄBROWSKA

PATRONKA NASZEJ SZKOŁY

Historia Zespołu Szkół

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych to nazwa szkoły mieszczącej się we Wrocławiu przy ul. Worcella 3. Jej rodowód sięga dość odległych czasów. 1 września 1945 r. powstaje Państwowe Liceum Spółdzielcze z siedzibą przy ul. Kościuszki 82. Liceum zatrudnia 14 nauczycieli, a w pięciu klasach uczy się 173 uczniów.

Mijają lata. Rok 1951/1952 przynosi inna nazwę szkole. Powstaje Technikum Finansowe, zwiększa się liczba uczniów, jest ich już 1435.Kolejne zmiany datuje się na lata 1957/1958, wtedy to powstaje placówka oświatowa o nazwie Technikum Ekonomiczne. Szkoła przechodzi pod zarząd Ministerstwa Oświaty.

Jak ten czas szybko mija …… 24 stycznia 1963 r. powstaje Zespół Szkól Ekonomicznych. Z kolei data 15 stycznia 1981 r. niesie za sobą następne zmiany. Szkoła otrzymuje nazwę Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 i wyróżniona zostaje odznaką „Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia” oraz przyjmuje imię Marii Dąbrowskiej.

1 września 2001 r. dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych zostaje pani mgr Grażyna Skrętkowicz, pełniąca tę funkcję do dziś. Wkrótce do Zespołu Szkół przyłączony zostaje Zespół Spożywczo-Handlowych z ul. Drobnera we Wrocławiu. Szkoła wciąż się rozwija. Powstaje nowoczesna pracownia symulacyjna, wyposażona w 30 stanowisk komputerowych, zmienia się wystrój pokoju nauczycielskiego, auli szkolnej, wyremontowane zostają gabinety przedmiotowe. Powstaje także Szkolny Ośrodek Kariery, służący pomocą uczniom w planowaniu własnej kariery zawodowej.

Rok 2005 przynosi ważną datę w historii szkoły, jest to jej 60 – lecie. Święto obchodzone było przez cały rok i sygnowane wieloma ciekawymi przedsięwzięciami uczniów i nauczycieli.

Szkoła ciągle się rozwija o czym świadczą liczne certyfikaty takie jak, np. Certyfikat Jakości w Ocenianiu, czy Szkoła z Klasą. Rozwija się współpraca z partnerami szkoły: Wydziałem Edukacji, Kuratorium Oświaty, LOK – iem, Urzędem Pracy, Wydziałem Zdrowia, czy Stowarzyszeniem Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkól Zawodowych oraz wyższymi uczelniami.

Nie sposób opisać w takim krótkim zarysie wszystkich zmian, przekształceń i wydarzeń związanych z historią szkoły. Więcej zawierają kroniki, w których odnaleźć można pełną relację z dawnych i współczesnych osiągnięć naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia e-Kroniki >>>>

Czytaj więcej o: O SZKOLE